Maraşlılık, İmam Hatiplilik, O dönem…(mutlaka okuyunuz)

Maraşlılık, İmam Hatiplilik, O dönem

Acaba Maraş’ın havasında mı, suyunda mı toprağında mı var?

Hani şu, duygu denen şey, şiir kumaşı, düşünce bereketi, yazarlık damarı…

Hep sorulur ve ben hep “Bilmem ki…” diye başlarım söze…

Üstad Necip Fazıl’dan başlayarak sayılır:

-Karakoç’lar, Bahattin, Abdürrahim…(Ben, Sezai Bey Maraşlı değildir ama…, derim.) Özdenören’ler (Rasim ve Alaaddin), Nuri Pakdil, Erdem Bayazıt, Cahit Zarifoğlu, Arif Ay, İsmail Kıllıoğlu, Osman Sarı, Vehbi Vakkasoğlu…. Hacıbekir Karlığa biraz Maraşlıdır, Ziya Kazıcı Maraşlılaştırılardandır, İbrahim Cücük öyle…

-Ahmet Taşgetiren diye tamamlarlar bu silsileyi…

Bu işte Maraşlılık vardır, bir ölçüde İmam Hatiplilik vardır ve o dönem vardır…

Sanki önümüzde bayrak taşıyan bir sima olarak Üstad, o toprağın çocuklarına hep bir şevk vermiştir ve belli bir yönde şevk vermiştir.

İmam Hatip ocağı, farklı bir ocaktır. O dönemde özellikle…

Dışlanmışlığın getirdiği kendini ispat duygusu, hem şeş cihetten denir ya, aynen öyle, her cihetten varolma, bir zemin edinme ve mensup olduğu dünyanın yüzünü ağartma…

Bunun yolu, kendini yetiştirmektir ve o da okumakla, daha çok, daha çok ve her türden okumakla olur.

Bu yolda, öncülerin etkisi büyüktür.

Ulu Caminin bir köşeciğine sığınmış bulunan İmam Hatip Mezunları Derneğinde Kenan Seyithanoğlu ağabeyin takviyeleri, Vakkasoğlu’nun kitabevindeki sıcak iklim, Nuri Pakdil’in Diriliş okumayanı adam saymayacağına dair te’dipleri… Tarih dersine giren Cengiz Barutoğlu Hoca’nın öncülüğü, Milliyetçiler Derneği’nde birbirimize verdiğimiz kitap tanıtım seminerleri, Akif Geceleri, Çanakkale Geceleri, Fetih Gecelerinde üstlenilen küçük – büyük sorumluluklar… Ankara’da zaten bir cemaat oluşturan arkadaşlarla geceler boyu yapılan sohbetler… Risale-i Nur medreseleri…

İlkokulda bir bayram şiir okuduğumu hatırlıyorum.

İmam Hatip yıllarımızda bu, az önce zikrettiğim gece kutlamalarına dönüştü.

Gonca isimli bir gazetemiz vardı İmam Hatip’te, dört sayfalık… Yazmak da okumanın öğretmenidir, orada yazmak okumayı kamçıladı.

Evin ilk erkek çocuğu ve ilk okuyanıydım. İki ablam okula gönderilmemiş. Babam bizim için de İmam Hatib’i seçmiş. Bu, Babam’ın dünyasını gösteriyor. Ebediyyeti Rahmetle dolsun…

Babam, eve Şevket Eygi’nin Yeni İstiklal’ini alırdı. Biz İmam Hatip’te daha çok Büyük Doğu okuduk, “Her sayısını heyecanla beklerdik” sözü, Büyük Doğu için bir mütearifedir. Biz de öyleydik. “Acaba Üstad kapağa ne koydu bu sayıda?” merakı hep varolagelmiştir. Bu arada Konya’dan gelen Oku ve Yeni Ümit girdi hayatımıza… Ama daha çok Diriliş… Diriliş’i hep okuduk, paylaştık arkadaşlarımızla… Sezai Karakoç’un şiirleri, düşünceleri uzunca sir süre düşünce dünyamızda deveran edip durdu. Sezai Bey’in Babıali’de Sabah’ta çıkan “Sütun”larında heyecan duyduğumuz cümleleri paylaştık arkadaşlarımızla… Daha sonra İslam’ın Dirilişi, İslam’ın Ekonomik Strüktürü kitapları farklı bir sistem arayışımıza denk düştü. İslam Enstitülü yıllarda Kıyamet Aşısı’nı, Vehbi Vakkasoğlu ile daha geniş kitlelere nasıl tanıtabiliriz çabalarına giriştik, ama çok ilerleyemedik… Hala Diriliş’in özgün çizgisi içimizdedir.

İmam Hatipler, zülcenaheyn (iki kanatlı) olmaya, yani farklı kültürleri özümseyip kendi kişiliklerini inşa etmeye teşvik edilmiştir hep. Oradaki öğrencilerden duyarlı olanlar da bu gereği yüreklerinde duymuşlardır.

Bayram Çetin diye bir arkadaşım vardı, okul kütüphanesindeki Batı klasiklerini iyi okurdu.

O dönemde ben, karma bir okuma seyrindeydim. Bayram’la birlikte Batı klasikleri, ama hemen yanında islami eserler…

O günlerde Karanlık Gecelerin Nurlu Sabahı isimli kitap, heyecan boyutuyla dolaşmıştı aramızda.

Risale-i Nurlara başlamıştık Küçük Sözler’den, Tabiat Risalesinden, Gençlik Risalesinden…

Mehmet Akif ve Safahat’la hep içiçe olduk. Yahya Kemal, “Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik” gibi mısraları ile yer aldı dünyamızda.

Mevdudi, Seyyid Kutup, Muhammed Kutup geliyordu yavaş yavaş… Muhammed Kutup’un 20’inci Asrın Cahiliyyeti isimli kitabı çok ilgi çekmişti o zaman. Mevdudi’nin İslam’da Devlet İdaresi isimli kitabı da yeni tercüme edilmişti ve ben o kitapla ilgili bir seminer vermiştim Milliyetçiler Derneğinde…

Büyük Doğu’dan ayrı olarak Necip Fazıl’ın Çile’si, Reis Bey’i, Bir Adam Yaratmak’ı, Nureddin Topçu’nun kitapları… Peyami Safa’nın romanları, fikri eserleri, Samiha Ayverdi’nin romanları, fikri eserleri geldikçe, belki en çok Maraş İmam Hatip’i hareketlendirirdi.

Tarih -özellikle yakın tarih- bir sancılı alandı ve o alanda yazılmış yeni iddialar içeren kitaplar, Kadir Mısıroğlu’nun kitapları su içer gibi okuduğumuz kitaplardı.

Yeni çıkan kitap muhabbeti, İmam Hatip’ten sonra İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünde de hep, gençlik dünyamızın hareketli anları olmuştur.

O dönem İmam 7 sene idi ve çok yüklü bir müfredatı vardı. Arapça, Farsça, Fransızca dilleri yanında, felsefe, sosyoloji, mantık dersleri bulunuyordu. Dini kültüre ilişkin dersler mevcuttu. Bütün bunlar, zengin bir kültür dünyası oluşturuyordu. Felsefe, sosyoloji, mantık önünüzde yeni okuma ufukları açıyordu.

Şunu söylemek mümkün, aslında okuduğunuz her eser, bir başka esere yönelişi özendiriyor, içinizde bilmediklerinize ulaşma yangını oluşturuyordu. Özellikle Sezai Karakoç’un dünyasından yepyeni ufuklara açıldığımızı söylemeliyim. Onu anlamak için bile başkalarını anlamak gerekiyordu, ondan yola çıkıp kendi sentezlerinize ulaşmanız gerekiyordu.

Sartre, Camus, Dostoyevski…

Balzac, Standal, Şekspir…

Mücadele Birliği döneminde siyaset, tarih, uluslalarası ilişkiler okumaları…

Altınoluk döneminde, İmam Hatip – İslam Enstitüsü çizgisine tasavvufi derinliğin sirayeti…

“İkra” diye başlamış ilk ilahi mesaj…

Onun için okumaya devam…

Kur’an’ı, hayatı, kainatı…

Her şey Allah’ın ayetleriyle dolu…

Hani “Bütün kitaplar bir kitabı anlamak için okunur” denilmiş ya…

Okuya okuya, Allah’ın ayetleri içindeki seyrimiz daha anlamlı hale geliyor.

Rabbim, okumaktan ayırmasın… (Kitappostası Ocak 2006)

Kaynak: http://www.ahmettasgetiren.com.tr/mulakatlar.php

Reklamlar

~ tarafından merveucar Ağustos 14, 2007.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: