Kur’an, Nasıl Şefaatçi Olur?

Kur’an, Nasıl Şefaatçi Olur?

Ebû Hüreyre Hazretleri’nin, Kur’an okuyanların kazanacağı mânevî derecelerle ilgili olarak Peygamber Efendimiz’den rivayet ettiği şu hadîsi şerîf, mü’min gönüllerin heyecanla tutuşmasına vesile olacak güzelliktedir: “Kıyamet gününde Kur’an-ı Kerîm gelecek ve Allah Teâlâ’ya: ‘Yâ Rabbî! Kur’an okuyan kimseyi şeref süsüyle süsle!’ diyecek; bunun üzerine Kur’an okuyan kimse şerefle süslenecek.

 

Yine Kur’an-ı Kerîm: ‘Allah’ım! Ona şeref elbisesi giydir!’ diyecek; hemen o zâta elbiselerin en değerlisi giydirilecek. Sonra Kur’an: ‘Rabb’im! Ona şeref tacı giydir!’ diye niyâz edecek; o kimseye şeref tacı giydirilecek. Sonunda Kur’an-ı Kerîm: ‘Yâ Rabbî! O kulundan razı ve hoşnut ol! Senin hoşnutluğundan üstün bir şey yoktur.’ diyerek Kur’an okuyan kimseyi mânevî mertebelerin en yükseğine ulaştıracak (Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’an 18; Dârimî, Fezâilü’l-Kur’an 1). Yüce Kitab’ımızın, kendisini okuyanlara kazandırdığı güzelliklerin haddi hesabı yoktur. Mahşerde, güneşin tepeye dikildiği, herkesin kan ter içinde çırpındığı o dehşetli saatlerde, Kur’an’ın, kendisini okuyan ve buyruklarına göre yaşayan kimselere sağlayacağı büyük imkândan söz eden Efendimiz (sas) şöyle buyuruyor: “Kıyamet gününde, Kur’an-ı Kerîm ile Onun buyruklarını tutup yasaklarından kaçan mü’minler ortaya getirilecekler. Kur’an’ın önünde en uzun iki sûresi, Bakara ile Âl-i İmrân bulunacak. O sırada bu iki sûre, iki bulut gibi görünecek veya aralarında bir nur bulunan iki siyah gölgeliği andıracaklar, yahut bu iki sûre, kıyamet gününde sahiplerini savunmak üzere saf bağlayıp kanat germiş iki kuş sürüsü gibi gelecekler.” (Müslim, Müsâfirîn 253; Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’an 5). Herkesin bir kurtarıcı beklediği mahşerin o dayanılmaz vakitlerinde Kur’an-ı Kerîm’in bir şefaatçi olarak ortaya çıkması ve kendisini okuyup ona göre yaşayanların elinden tutması, Allah’ım, ne güzel bir imkândır.

 

Kur’an öğrenmeyi geciktirmeyin!

Soru: “Önce, hayatımı düzelteyim, sonra Kur’an-ı Kerim’i öğrenirim diyorum. Bu doğru bir düşünce mi?”

Kur’an öğrenmeme yönündeki bu tarz mazeretleri nefis ve şeytan fısıldıyor. Halbuki yaşantımız ayrı, Kur’an-ı Kerim öğrenmek ayrı bir şeydir. Belki çevremiz bunu yadırgayacaktır; ama önemli olan çevremiz değil bizim Allah’la (cc) olan irtibatımızdır. Yarına çıkacak garantimiz var mı?

 

Kaynak : Zaman/Ailem

Reklamlar

~ tarafından merveucar Temmuz 29, 2007.

8 Yanıt to “Kur’an, Nasıl Şefaatçi Olur?”

 1. Selam;

  İlgili konu

  Şefaat nedir ? Kim, kime şefaat eder ?

 2. ALİ AKSOY AZILI BİR SÜNNET HADİS DÜŞMANIDIR

 3. Selam;

  Şöyle düzeltelim, Peygamberimizin söz ve davranışlarının değil, “Peygamber şöyle söyledi, böyle yaptı” diye piyasaya sürülen uydurmaların azılı bir inkarcısı ve düşmanıyım.

  Peki uyarı yapan; sen neyin düşmanısın… Kuran’la bir problemin olmasın sakın ?

  Selam ve dua ile…

 4. İSPAT EDELİM.NAMAZ GÜNDE KAÇ VAKİTTİR?BU VAKİTLER KAÇ REKATTIR?LAFI DOLANDIRMADAN ANLAT KİMİN KUR’AN’LA PROBLEMİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKSIN

 5. Selam;

  Bu ispat meselesini neden kendi sitende yaptırmadın da yazdıklarımı yayınlamadın ?

  Kendi sitende yazdıklarımı / cevaplarımı yayınlayamadığını da anlat …

  Uyanık geçinmeyin, batıl daima yok olucudur.

  “Biz hakkı batılın epesine atarız da bu onun beynini parçalar. Bir de bakarsın ki, batıl yok olup gitmiştir.” (Enbiya;18)

  Hadis adı altında piyasaya sürülen uydurmalar konusunda cevaplar için buraya…

  http://www.aliaksoy.org

 6. KAÇMA SAKIN KAÇMA SORDUKLARIMA CEVAP VER.SENİN POLİTİKAN BU CEVAP VEREMEZSİN NAMAZ BEŞ VAKİTTİR DİYEMEZSİN YOKSA BATIL DAVAN ORTAYA ÇIKAR.

 7. ALİ DENEN ŞAHIS O SANDIĞIN KİŞİ BEN DEĞİLİM AMMA BULDUM HADİSLERİ AŞAĞILAMANDAN DOLAYI YAYINLANMAMIŞ YALANCI!! NASILDA KIVIRDIN GENE SORULARIMA CEVAP VER!BAŞKA SÖZ İSTEMEZ..

 8. siteniz geçkten bizleri aydınlatıyor.Çok güzel konulara yer vermşsiniz.ALLAH RAZI OLSUN.Arkadaşlara tavsiye edicem inş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: