Ailenize Tebliğ Yapıyor Musunuz?

 

Evlerine girdiklerinde selam verilmeyen ve gönüllere hitap etmeyen dile babaları, kapıyı güler yüzle

Açmayan anneler ilgi eksikliğiyle elmas gözleri kararmış evlatlar. Oysa onlar nasıl ninniler söyleyerek

Büyütülürler: “Dandini dandiini donatmış, Allah neler yaratmış, gözleri kudret halkası, burunu Kâbe

Hurması…” Büyüyünce kendini donatandan habersiz, burunu Kâbe kokusu almayan, gözleri kudret hakikatlerine kapak ilgisiz bırakılan çocuklar.

 

Tarih birçok kahramanın kumandanlar ve toplum önünde çok sevilen örnek şahsiyetler görmüştür. Cephede zaferleri kazanan bu kahramanlar evlerinde ateşten gömlek giyerler. Dışında huzuru bulup bazen içeride kaybederler. İşte aile ve içtimai hayat dengesi, ahir zaman hayatında böyle garip hallen görünen nice mevzulardan biridir.

 

Bu dengesizliği şöyle de ifade edebiliriz:

Aileyi ihmal, çocukları ihmal, başkaları ve başkalarının çocuklarını tekmil.

Kalenin dışını muhkem tutup, kalenin içini ve duvarlarını tamir etmeyen bizler, kalenin içine ve duvarlarına sirayet eden sıkıntı ve belalar, kale içindekilerle büyüyüp yeşerinceye kadar farkına varmayız. T ki zamanla bu ilgisizliğin ve metotsuzluğun meyvelerini çocuklarımızın üzerinde bizim çizgimize hiç yakışmayan hareketle görünceye kadar. Bu öyle bir hastalıktır ki sessizce büyür, zamanla vurur ve tamiri zordur. Çoğu zaman, ilerleyen yaşların zor kabullenebileceği ve kaldırabileceği zaman ve sabır ister.

 

Hepimiz bu konularda, aile ve aileye tebliğ ile ilgili çok yazılar okumuş ve sözler duymuşuzdur. Şüphesiz bunların çoğu da doğrudur. Doğru olan bir başka şey vardır ki o da üzerinde bu kadar yoğunlukla konuşulan şeylerin hayata yansıtılamayışıdır.

 

Evlerine girdiklerinde selam vermeyen ve gönüllere hitap etmeyen aile babaları, kapıyı güler yüzle açmayan anneler, ilgi eksikliğiyle elmas gözleri kararmış evlatlar… Oysa onlar nasıl ninniler söyleyerek büyütülürler: “Dandini dandini donarmış, Allah neler yaratmış, gözleri kudret halkası, burnu Kâbe hurması Büyüyünce kendini donatandan habersiz, burnu Kâbe kokusu almayan, gözleri kudret hakikatlerine kapalı ilgisiz bırakılan çocuklar.

Bunun tam tersi hadiseler Müslüman toplumlarda oldukça fazla görülmektedir. Aşırı derecede çocuklarının üzerine yüklenen anne ve babalar, çocuklanın sorularına çocuğun o tertemiz dimağını bozucu verilen cevaplar, zorla bıktırıcı baskılarla güya ibadete teşvik etmeler ve nihayette dinden soğumuş, maneviyata yanaşmayan çocuklar.


Kaynak : İrfan Mektebi Dergisi, Aralık 2006

Reklamlar

~ tarafından merveucar Temmuz 29, 2007.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: